PDA

Näytä tavallinen näkymä : Voide persukseen lenkille?



Kva66
25.12.2016, 12.24
Tuossa keväällä suunnitteilla ulkomaanreissu, jossa ajoa viikon ajan joka päivä.

Pidemmille lenkeille olen laittanut vahvaa perusrasvaa persuksiin, nivusiin. En aina. 25 vuotta sitten tuli käytettyä Tummelia. Siinä tais olla maanviljelyskaupan myyjällä ihmettelemistä, että mihis tuo nuori poika tuota Tummelia käyttää :0

Nyt reissulla pitää varalta joka päivä hivellä hellästi paikkoihin rasvaa.

No, nyt heitän kysymyksen: On noita kaupallisia voiteita, esim Assos. Onko kokemusta niiden käytöstä, toimivuudesta? Saako niillä jotain etua perusrasvoihin verrattuna? Tummelli vois olla ihan hyvä (onko sitä enään?).

LJL
25.12.2016, 12.52
Assos on hyvää

golfer
25.12.2016, 13.13
Paceline on hyvää ja edullista. Tuossa "eurostylessä" on viilentävä ominaisuus. Kannattaa kokeilla ;)
http://bikes.merlincycles.com/search#?w=paceline
Tuolta tulee postikuluitta yli 60 € tilaukset.

Warlord
25.12.2016, 13.31
Assos on hyvä, hieman halvempi mut parempi on Muc-off.

JackOja
25.12.2016, 13.38
Assos, dhb, valkovaseliini... kaikki hyviä.

kalle_a
25.12.2016, 14.27
Linola on riittoisa ja Bepanthen on ollut myös käytössä

janne68
25.12.2016, 15.19
Ennen laitoin valkovaseliinia.Nyttemmin bepanthen on suosikki.

Jani Mahonen
25.12.2016, 15.45
Bepanthen pelastaa

kalle_a
25.12.2016, 16.58
Kyllä niitä haavaumia voi siellä persuuksissakin olla ja jos niitä on jo ehtinyt tulla, niin bepanthen ei kirvele;)

Aakoo
25.12.2016, 17.01
Assosta ajon ajaksi, ja bepanthenia yöksi, jos alkaa iho oireilemaan.

Viuh
25.12.2016, 18.24
Tämä on hyvä. Ei ole tullut hiertymiä, eikä tarvitse istua rasvapaakun päällä. Lähtee hyvin vaatteista pesussa

http://www.wiggle.co.uk/castelli-chamois-dry-lube-100ml/

Roiala
25.12.2016, 20.18
Kun hiertymää on jo tullut ja ehken jo ennenkin niin vauvojen vaippavoiteet on hyviä. Hiertymiin varsinkin niin sinkkirasvaa ja jo vain seuraavana aamuna taas meno maittaa.

Sisu
25.12.2016, 21.53
Tämä on hyväksi todettu kans: http://ibike.fi/tuote/zebla-chamois-cream-150-ml/

rhubarb
25.12.2016, 22.42
Bepanthen on tehty nimenomaan imeytymään ihoon, älkää sitä nyt ajon aikana käyttäkö :) Jos hiertymiä tulee, sitten toki. Ym. kitkaa vähentävien ja heikosti imeytyvien säämiskärasvojen käytön pitäisi kuitenkin enimmäkseen ehkäistä sitä tarvetta.

LJL
25.12.2016, 23.35
Tätä paksu kerros pyllyyn niin saa myös lisäwatteja

http://www.ts.fi/static/content/pic_5_2959984_k1358902_1200.jpg

tempokisu
26.12.2016, 03.02
Minä käytin pitkillä lenkeillä pukamavoidetta Scheriproctia ( joka on muutenkin parempi kuin reseptillä saatava Neoproct) ja myös kaupan vauvaosastolta saatava parin euron Skin Repair on erinomaisen hyvää :)

ps. LJL, voidetta ohut kerros niin imeytyy paremmin, ja sitten vasta uutta. Paksussa kerroksessa suurin osa menee ketuille.

noniinno
26.12.2016, 16.18
Oma suosikkini pitempiin jotoksiin http://www.wiggle.co.uk/bodyglide-skin-formula-regular-42g/

EsaJ
26.12.2016, 19.43
Perunajauhot oli erään vanhan liiton miehen vinkki. Näyttäs toimivan ja on iha luomua kamaa. Trikoot jalkaan ja ruokalusikallinen nivusiin jauhoja. Perille päästyä on rieskataikina sit valmis 😁

PatilZ
27.12.2016, 00.03
Aah! Vihdoinkin mun lempiaiheeni.

https://www.youtube.com/watch?v=Dedvcsi9fpE

Assos on hyvä, jos väri on sellainen sinivihreä. Myöhemmin sain samaisen firman kellertävää rasva, eikä toimivuus ollut ihan niin hyvä. Mutta joo tummeli ok. Assos ja Tummeli sekä kosteuttavat ja pitävät samalla paikat liukkaina kitkaa vähentäen. Kuluu pois joten pitkillä lenkeillä (+4-5) ongelmia. Sen sijaa valkovaseliini jos pitää pitää kitka minimissä. Ei kulu pois. Ei peseydy oikein joka pöksystä poiskaan, ainakaan 30 asteessa.

Soigneur Tempo Chamois Creme toimii pidempään, saatavuus vissiin vain planet x kautta. Samaisen planeetan Areo chamois cream enemmän hoitava ja kosteuttava eli alle neljän tunnin ajoon.

Joitain vuosia sitten JättiMylly meinasi routen jälkeen jäädä kesken, mutta onneksi huoltopisteeltä sain Keijua. Neljäsosa rasiaa laktoositonta nivusiin niin ei edes pierettänyt. Ilman sitä olisi jäänyt matka kesken.


Sent from my iPad using Tapatalk

via
27.12.2016, 10.14
rouvan kanssa myös kokeilimme ties mitä talkista vaseliiniin pitemmillä eli päivien pyrähdyksillä kunnes kerran tajusimme vaihtaa satulat leveisiin geeleihin, mulla on tosin nyt Brooks mutta hällä edelleen pehmeä ja leveä - on polkeminen huomattavasti tuskattomampaa

tempokisu
27.12.2016, 12.44
Vähän ihmetyttikin kun ite en ole mitenkään erityisesti mitään rasvoja tarttenu, ainoastaan pitkien lenkkien vuosina ( 2009 ja 2010). Ja on paksu, pehmeä, leveä satula.

VesaP
27.12.2016, 13.08
Miten sitä rasvaa pitäs laittaa että se toimis "liukastavasti"? Meinaan joskus kokeilin Assoksen rasvaa ja läträsin sitä perseeseen ja nivusiin niin tuntu että housut vaan tarras entistä enemmän kiinni ihoon mitä ilman rasvaa? Eli itse ei ainakaan mitään ahaa-elämystä siitä saanut joten sen kokeilun jälkeen olen mennyt ihan ilman mitään rasvoja kuten ennen sitäkin.

Laitetaanko sitä puoli purkkia kerralla että on tyyliin kerros hanurissa sitä ennenkuin housu vetästään jalkaan? Läträtäänkö säämiskäkin ihan märäksi rasvasta ennen housujen jalkaan laittoa? Mitenkä? Häh?

Warlord
27.12.2016, 14.00
Mä laitan pehmusteeseen kevyesti pesun jälkeen pehmisteen kuivuttua. Ennen lenkkiä nivustaipeisiin kevyesti ja pehmusteen takaosaan reiluhkosti. Ei eteen, muuten viilentää ikävästi etupuolta.

paskalokki
27.12.2016, 14.40
https://xxl.fi/morgan-blue-soft-chamois-se-fi-200-ml/p/1119388_1_style

Havington
27.12.2016, 18.45
Oliskohan tosta mihinkään.. =)

http://www.dickjohnson.fi/pallivaha-so-good-for-you-balls (http://www.dickjohnson.fi/pallivaha-so-good-for-you-balls)

Arhipoff
27.12.2016, 19.22
https://xxl.fi/morgan-blue-soft-chamois-se-fi-200-ml/p/1119388_1_style
Tästä ja assoksesta kokemusta. Morgan litkumpaa, ei viilentävää vaikutusta kuten assoksessa jota näistä kahdesta aion suosia jatkossa.

okahkonen
29.12.2016, 10.43
Mä laitan pehmusteeseen kevyesti pesun jälkeen pehmisteen kuivuttua. Ennen lenkkiä nivustaipeisiin kevyesti ja pehmusteen takaosaan reiluhkosti. Ei eteen, muuten viilentää ikävästi etupuolta.

Älä hyvä mies sotke kalliita housuja rasvalla. Rasva kuuluu iholle.

JohannesP
29.12.2016, 12.03
Tuolla rasvan käytöllä satulasta tai housuista voisi etsiä syytä miksi sitä tarvii niin paljon. Luulisi ettei olisi kiva pyöräillä kun persuussa litisee.

Assosta laitan yli 3h ajoihin ohuen kerroksen jos muistan, mutta ei ole välttämätöntä. Lyhyemmät menee hienosti ilman. Zeblaa kokeilin joskus ja hyvin samanlainen tuote kuin Assos. Luultavasti sitä ostan ensikerralla. Taisi olla vaan 12€ vs 20€ Assos kivijalassa. Tosin tällä käytöllä hyvin pitkäikäinen tuo Assoksenkin purkki.

kuovipolku
29.12.2016, 12.26
Älä hyvä mies sotke kalliita housuja rasvalla. Rasva kuuluu iholle.

Niin mutta kun kalliin rasvan valmistuttaja käskee: Apply a thin layer of ***** Chamois Crème to your skin and padded insert before you ride. (...) Apply directly on the skin (avoid intimate areas) before each ride. Furthermore, after every laundering, apply a thin layer onto the shorts' insert. This to maintain suppleness, elasticity and antibacterial properties."

Warlord
29.12.2016, 13.56
Älä hyvä mies sotke kalliita housuja rasvalla. Rasva kuuluu iholle.

En sotke, lähtee pesussa pois eikä jätä rasvaista pintaa. Siinä se rasva on ihon ja pehmusteen yhtymäkohdassa. Perskohtaisia asioita, mulle toimii mainitsemallani tavalla hyvin. En ole löytänyt miinuspuolia.

E: arvostan myös toimintatapani mukanaan tuomia antibakteerisia ominaisuuksia.

okahkonen
29.12.2016, 17.25
Ehkei siitä haittaakaan ole jos tykkää puuhastella :)

Warlord
29.12.2016, 17.49
^mulle kaikenlainen puuhastelu fillarin ja kamojen kanssa on iso osa nautintoa!

Kva66
30.12.2016, 15.40
Ketjun aloittajana kommentoisin muutaman asian:

1. En tiedä minkä ikäisiä poikasia tätä ketjua lukee ja kommentoi. Kun 80-luvulla ostin ekan maantiepyörän käytettynä. Omalla rahalla. Vaihdevivut olivat siellä vinoputkessa, hieman hankalasti. Pyöräilyhousuissa oli säämiskä. Siis säämiskä eli nahanpala. Tämän päivän housuissa ei ole säämiskää, vaan pehmuste. Taannoin oma perus oli heti ruvella jos ei Tummelia hellästä levitellyt ennen joka lenkkiä. Tämän päivän pehmusteilla ei itsekään tätä tarvitse.

2. Ihmiset on erilaisia. Joillakin hiki haisee ja tarvitsee dödöä. Jotkut ei siedä alkoholipohjaisia dödöjä. Joillekin on ihan sama. Eli... Tässä ketjussa on tullut hyviä ajatuksia, mitä ja miten näitä voiteita käyttää. Ei ole oikeaa tai väärää tapaa. Tuskin löytyy tutkittua tietoa esim. antibakteerisesta voideosan hyödystä tahi tarpeellisuudesta. Mutta mitäs väliä sillä on, jos sitä on voiteessa ja homma toimii.

3. Eli älkää pojat vinoilko täällä toisille. Vinkeistä, neuvoista valitsee itselle sopivan. Hivelee, jos hivelee iholle tai pehmusteeseen tai molempiin.

4. Jatketaan rennosti eteenpäin persus ehjällä iholla :)